Kontrolowanie opon

Kontrola i konserwacja opon – jak dbać o opony?

Przynajmniej raz w miesiącu należy sprawdzać ciśnienie w oponach.

A w przypadku opon eksploatowanych ponad pięć lat częściej! Odpowiednie ciśnienie w oponach jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływa na poczucie komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy. Szczególnie przed dłuższą podróżą warto kontrolować stan ciśnienia w oponach. Od niego zależy także długość użytkowania danej opony. Zarówno zbyt wysoki jak i za niski poziom ciśnienia w oponach powoduje przyśpieszone zużycie bieżnika. Opony, w których ciśnienie jest za niskie generują większe opory toczenia co wpływa na większą utratę paliwa.

Prawidłowa kontrola ciśnienia powinna być wykonana na zimno po przejechaniu mniej więcej 3 km z niewielką prędkością (powietrze pod wpływem ciepła rozpręża się co może dać zakłamany odczyt ciśnienia). Obecnie na każdej stacji benzynowej dostępny jest kompresor, po podjechaniu pod niego należy chwilę odczekać, aby temperatura opon zrównała się z temperaturą otoczenia. Informacje na temat prawidłowego i zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza w oponie można znaleźć na klapce wlewu paliwa lub na wewnętrznej części słupka bocznego samochodu od strony kierowcy.

Przy każdej zmianie opon należy wymienić wentyl.

Wentyl jest gwarancją szczelności. To element koła, na który rzadko kiedy zwraca się szczególną uwagę. Jest on jednak bardzo istotny dla utrzymania odpowiedniego ciśnienia w oponie i ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Wentyl wydłuża trwałość opony, obniża także koszty eksploatacji opon. Niszczy się pod działaniem siły odśrodkowej i procesów starzeniowych. Wymiana, montowanie wentyli dwa razy do roku (zazwyczaj przy wymianie opon) to gwarancja, że zachowają one pełnię swoich osiągów.

Duży wpływ na wentyle mają nakrętki (kapturki), dzięki nim brud z ulicy nie osadza się na otworach mając za zadanie ochronę wentyli. Nakrętki są niezbędne, aby ograniczyć ryzyko awarii i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa na drodze. Przy kosztach utrzymania pojazdu jest to niewielki wydatek, ale za to mający ogromny wpływ na ciśnienie w kołach.

Należy wyważać koła, aby zniwelować wibracje.

Koła to części samochodowe mające bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Składają się one z felg wraz z zamontowanymi na nich oponami. Jeśli te elementy nie są ze sobą całkowicie spasowane i dobrze nie wyważone wtedy to wszystko może prowadzić do szybszego zużycia opon, felg i zawieszenia.

Dzięki właściwemu wyważeniu kół poza zużyciem opon i elementów zawieszenia można uniknąć przedwczesnego zużycia także układu kierowniczego i łożysk. Niewyrównoważone koła znacznie obniżają komfort jazdy, zmniejszają ich przyczepność do jezdni, powodują trudności w hamowaniu i kierowalności pojazdu.

Za każdym razem, przy sezonowej wymianie opon kiedy zdejmowane są z felg, należy wyważać odpowiednio koła. Co 5 tysięcy kilometrów zalecana jest wizyta w serwisie (serwis opon Wyrwa w Szczecinie) celem kontroli wyrównoważenia.

Należy sprawdzać i kontrolować stan techniczny pojazdu.

W szczególności należy brać pod uwagę i kontrolować geometrię pojazdu (zbieżność i kąt pochylenia kół). Zła geometria powoduje nieprawidłowe zużycie. Należy rotować opony lub całe koła. Regularna kontrola stanu technicznego, a przede wszystkim kół samochodu zwiększa poczucie bezpieczeństwa na drodze, a także dłuższe użytkowanie auta bez usterek, częstych wymian i napraw. Co za tym idzie zwiększa się oszczędność i lepszy komfort podróży.

Należy montować nowe opony na tylnej osi pojazdu.

Tylna oś nie jest połączona z układem kierowniczym, dlatego też przyczepność jej jest trudna. Aby zachować optymalne osiągi ogumienia trzeba regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach i całkowity ich stan na przedniej i tylnej osi. Dla większego poczucia bezpieczeństwa należy zawsze na tylnej osi montować opony nowe lub te najmniej zużyte. Dzięki temu można uzyskać: lepszą kontrolę nad pojazdem podczas nagłego hamowania, a także jest mniejsze ryzyko utraty panowania nad samochodem w szczególności na mokrej, śliskiej nawierzchni i w trudnych.

Prawidłowo przechowywać opony.

Opony nawet w momencie kiedy nie są używane są narażone na uszkodzenie. Należy je trzymać z daleka od zagrożeń, aby zapobiec ich deformacji. Opony należy przechowywać z dala od ognia, ostrych przedmiotów, w miejscu suchym o umiarkowanej temperaturze, z dala od wszelkich substancji chemicznych i rozpuszczalników, a także od przedmiotów, które mogą przebić gumę.

Mobilna wulkanizacja Szczecin – oszczędność czasu i pieniędzy


Uszkodzenie opony zawsze następuje w najmniej oczekiwanym momencie i pojawia się problem, jak sobie z tym poradzić. Dotarcie z uszkodzoną oponą do Serwisu może być kłopotliwe, szczególnie w przypadku pojazdów wielkogabarytowych, jak samochody ciężarowe i dostawcze lub maszyny rolnicze i budowlane. Dlatego Wyrwa Car uruchomił usługę mobilnej wulkanizacji w Szczecinie i okolicach, aby dotrzeć do potrzebujących pomocy Klientów i na miejscu wykonać stosowne działania naprawcze.
Jako firma z długoletnim stażem, poznaliśmy potrzeby Klientów. Mieliśmy czas popracować nad rozwojem naszego serwisu i zakup niezbędnego oprzyrządowania. Zaplecze techniczne naszej firmy posiada samochód z pełnym wyposażeniem, umożliwiającym wykonanie wszystkich koniecznych czynności doprowadzających ogumienie pojazdu, do stanu używalności. Na miejscu możemy podjąć się wulkanizacji lub w razie potrzeby wymiany opon. Wyważamy koła, aby pojazd zachował bezpieczeństwo na drodze. Wulkanizacja opon w Szczecinie, działa kompleksowo i solidnie.

Pogotowie wulkanizacyjne Szczecin – zawsze gotowi do działania


Jak sama nazwa wskazuje pogotowie wulkanizacyjne w Szczecinie pojawia się nagłych przypadkach, kiedy potrzebna jest pomoc. Jeżeli opona Twojego samochodu ciężarowego lub maszyny rolniczej, tudzież innego pojazdu tego typu uległa uszkodzeniu – skontaktuj się z nami. Dysponujemy samochodem, którego wnętrze skrywa urządzenia, narzędzia i akcesoria przeznaczone do serwisowania ogumienia przemysłowego. Ważną częścią składową firmy są wykwalifikowani i kompetentni pracownicy.


Dzięki nam nie musisz martwić o przetransportowanie pojazdu, tracić nerwów i niepokoić o przestoje w firmie. Wystarczy telefon do naszej firmy i wskazanie punktu dojazdu, a my dotrzemy w podane miejsce. Zdajemy sobie sprawę, że w takich sytuacjach liczy się czas, więc możliwie najprędzej zjawimy się z pomocą. Pogotowie wulkanizacyjne Szczecin, działa także w obrębie okolicznych miejscowości, jak np.: Police, Pyrzyce, Goleniów i inne. Oceniamy stan uszkodzenia i podejmujemy decyzję, co do sposobu działania. Efektem jest sprawny pojazd, który bez zbędnego czekania może wyruszyć w trasę.

Wymiana opon u Klienta – wygodne rozwiązanie


Jeżeli użytkujesz samochód ciężarowy lub dostawczy, albo też maszynę budowlaną bądź rolniczą, gdzie wskazana jest wymiana opon – zgłaszamy się do usług. Naszym atutem jest to, że uwzględniamy potrzeby Klientów i nie wymagamy przyjazdu do naszego serwisu. Dzięki doskonale wyposażonemu warsztatowi mobilnemu, dokonujemy wymiany opon u Klienta w Szczecinie oraz pobliskich miejscowościach. Możemy dokonać wymiany także na trasie, dbając o zabezpieczenie pojazdu i nie tarasowanie drogi.


Trzymamy się zasad, do których należy uczciwość, solidność i terminowość. Dzięki temu, że jesteśmy wierni naszym postanowieniom, zyskaliśmy zaufanie Klientów, którzy cenią nasz profesjonalizm. Wymiana opon u Klienta w Szczecinie to rozwiązanie pozwalające na dużą oszczędność czasu, a w konsekwencji także i kosztów. Nasz obszar działania sięga okolicznych miejscowości w zachodniopomorskim, m.in. Polic, Pyrzyc czy Goleniowa. Zatrudniamy wykwalifikowanych pracowników z doświadczeniem branżowym, dzięki którym nie zawiedziemy Państwa oczekiwań. Zapraszamy!

Wulkanizacja mobilna 24h – zadzwoń do nas o dowolnej porze
Firma Wyrwa Car w trosce o Klientów uruchomiła usługę wulkanizacji mobilnej 24h w Szczecinie i okolicznych miejscowościach. Nie musisz się martwić, że dzięki niespodziewanemu uszkodzeniu opony w samochodzie ciężarowym, dostawczym, maszynie rolniczej bądź budowlanej będziesz narażony na przestoje i straty. Jeżeli przydarzy się, że Twój pojazd „złapie gumę” czym prędzej zadzwoń do nas. Działamy kompleksowo, więc po naprawie lub wymianie opony zajmiemy się wyważeniem kół. Nasi pracownicy będą wiedzieli co robić.


Nie każda firma podejmie się wulkanizacji opon w samochodzie ciężarowym, ze względu na brak zaplecza umożliwiającego działanie przy wozach o tak dużych gabarytach. Doświadczenie jakie zdobyliśmy na przestrzeni lat oraz poznanie potrzeb Klientów sprawiło, że wyposażyliśmy naszą firmę w pojazd wyekwipowany w urządzenia i narzędzia, za pomocą których naprawimy opony w dowolnym miejscu. Wulkanizacja mobilna 24h w Szczecinie i okolicach, nie zawiedzie oczekiwań – przyjedzie szybko i zajmie się naprawą ogumienia w przypadku samochodów ciężarowych i dostawczych.